PUBLIKOWANIE

Formularze zgłoszeniowe

Formularz zgłoszeniowy : monografie
Formularz zgłoszeniowy : prace zbiorowe

Zasady Publikowania

Zasady ogólne
Ghostwriting i guest authorship
Procedura wydawnicza

Zasady ogólne

Wszystkie publikacje serii Studi@ Naukowe dostępne są na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autora. Zezwala się na wykorzystanie publikacji zgodnie z licencją – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej oraz wskazania autora jako właściciela praw do tekstu. Treść licencji jest dostępna na stronie: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl/

Wszystkie publikacje serii Studi@ Naukowe otrzymują numer ISBN i ISSN z puli numerów nadanych Wydawcy przez Instytut Bibliograficzny – Krajowe Biuro Międzynarodowego Numeru Książki ISBN Biblioteki Narodowej.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną oraz stronę językową publikacji. Autor przekazuje Wydawcy utwór w takiej formie, że nie będzie on podlegał korekcie językowej.

Ghostwriting i guest authorship

Podzielamy opinię MNiSW, że „Czytelnicy powinni mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej). Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności”. Dlatego też podejmujemy działania zmierzające do przeciwdziałania nierzetelności naukowej określanej jako ghostwriting i guest authorship. „Z ghostwriting mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Z guest authorship (honorary authorship) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji”.

W związku z powyższym:

1. prosimy o ujawnienie (z podaniem afiliacji) autora/ autorów koncepcji, założeń, metod, itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji z podaniem jego/ ich wkładu w powstanie publikacji, jeżeli nie jest to autor/ nie są to autorzy zgłaszający manuskrypt.

2. prosimy także o podawanie informacji o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów, czyli tzw. „financial disclosure„.

informujemy, że będziemy ujawniać wszelkie przejawy nierzetelności naukowej oraz przypadki łamania i naruszania zasad etyki naukowej.

Procedura wydawnicza

Dla serii Studi@ Naukowe przyjmujemy następującą procedurę publicznego udostępnienia utworu:

1. Autor:

Przesłanie drogą elektroniczną oraz pocztową formalnego zgłoszenia zamiaru publicznego udostępnienia utworu w serii Studi@ Naukowe z oświadczeniem, iż autorowi przysługują prawa do takiej publikacji (zob. Formularz zgłoszeniowy).

Przesłanie manuskrytpu w formacie WORD lub PDF wg dowolnego szablonu; preferowany szablon SN.

2. SN:

Ocena merytoryczna i techniczna tekstu.

Przekazanie Autorowi decyzji w sprawie przyjęcia/ nieprzyjęcia utworu do publicznego udostępnienia w serii Studi@ Naukowe.

Po przyjęciu utworu:
Dotyczy udostępniania utworu w wolnym dostępie w wersji elektronicznej.

3a. Autor:

Przygotowanie manuskryptu wg szablonu serii Stud@ Naukowe i przesłanie go Redakcji SN w wersji elektronicznej (format WORD) wraz ze streszczeniem w języku polskim (1500 znaków ze spacjami) i streszczeniem w języku angielskim (1500 znaków ze spacjami).

4a. SN

Ocena techniczna przygotowania manuskryptu.

5a. Autor:

W razie potrzeby korekta nadesłanego manuskryptu.

Przekazanie Redakcji SN ostatecznej wersji manuskryptu w pliku PDF.

6a. SN

Przygotowanie ostatecznej wersji PDF utworu.

Publiczne udostępnienie utworu na stronie „Studi@ Naukowe”.

Dotyczy udostępniania utworu w wolnym dostępie w wersji elektronicznej i wydania utworu drukiem (zob. też Drukowanie):

3b. Autor:

Zawarcie pisemnego porozumienia z Redakcją SN na wykorzystanie okładki serii wydawniczej „Studi@ Naukowe”.

Przygotowanie we własnym zakresie składu manuskryptu wg szablonu serii w formie umożliwiającej jego druk.

Przekazanie Redakcji SN złożonego utworu w pliku PDF

4b. SN:

Ocena techniczna przygotowania utworu.

5b. Autor:

W razie potrzeby korekta nadesłanego utworu.

Przekazanie Redakcji SN ostatecznej wersji utworu w pliku PDF.

6b. SN:

Publiczne udostępnienie utworu na stronie „Studi@ Naukowe”.