SERIA

O Serii

Transferencja wiedzy naukowej poprzez upublicznianie i udostępnianie wyników badań naukowych zawsze była jednym z konstytutywnych elementów pracy naukowej. Formy i sposoby udostępniania jej/takich wyników zależały od możliwości technicznych i zmieniały się wraz z postępem technologicznym . W ostatnich kilkunastu latach technologie takie coraz silniej rozwijane są w powiązaniu z Internetem.

Szczególnym sposobem transferencji wiedzy naukowej jest upublicznianie tekstów naukowych w otwartym dostępie (ang. open access), tzn. umieszczanie ich w Internecie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym (więcej na ten temat zob. na stronach CeON).

Pomysł udostępnienia w otwartym dostępie tekstów naukowych pracowników Instytutu Kulturologii i Lingwistyki Antropocentrycznej [obecnie Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej – IKSI] zrodził się na początku roku 2012. Założeniem było aby wolny dostęp do monografii i prac zbiorowych służył  przede wszystkim pracownikom i studentom naszego Instytutu. Wraz z postępującymi przygotowaniami do urzeczywistnienia tego pomysłu w coraz większym stopniu rosło w nas przekonanie, że dostępu do naszych wyników rozważań i badań nie należy ograniczać „murami” naszego Instytutu, Wydziału, czy Uniwersytetu, że dostęp taki zorganizować należy tak, aby każdy zainteresowany mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym. I tak też podjęliśmy decyzję, że wszystkie publikacje dostępne będą na licencji Creative Commons (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autora. Zezwala się na wykorzystanie publikacji zgodnie z licencją – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej oraz wskazania autora jako właściciela praw do tekstu). Treść licencji jest dostępna na stronie Creative Commons.

Dla urzeczywistnienia naszego zamiaru utworzyliśmy wirtualne Wydawnictwo oraz specjalną serię wydawniczą dedykowaną publikacjom dostępnym w otwartym dostępie Studi@ Naukowe.  Aby spełnić wymogi formalne związane m.in. punktowaniem publikacji naukowych postanowiliśmy, że wszystkie publikacje serii Studi@ Naukowe otrzymują numer ISBN i ISSN z puli numerów nadanych Wydawcy przez Instytut Bibliograficzny – Krajowe Biuro Międzynarodowego Numeru Książki ISBN Biblioteki Narodowej.

Seria Studi@ Naukowe pomyślana jest jako platforma prezentacji wyników rozważań i badań z zakresu szeroko ujętej lingwistyki, psycholingwistyki, socjolingwistyki etc., translatoryki, glottodydaktyki, komunikologii, literaturoznawstwa i kulturologii/ kulturoznawstwa.

Moim współpracownikom serdecznie dziękuję przede wszystkim za to, że nie tylko entuzjastycznie podchwycili pomysł utworzenia serii Studi@ Naukowe, ale równie entuzjastycznie włączyli się w urzeczywistnianie tych pomysłów, wspierając mnie tam gdzie to było tylko możliwe. Bardzo dziękuję także członkom ówczesnej Rady Naukowej IKLA, że jednogłośnie poparli zamiar ukonstytuowania wydawnictwa serii Studi@ Naukowe. Członkom Rady Naukowej serii dziękuję za przyjęcie na siebie obowiązku czuwania nad odpowiednim poziomem merytorycznym serii.

[Sambor Grucza]